Filmy aresztowanie, druga wojna światowa, polska

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje aresztowanie, druga wojna światowa, polska. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.
Koniec 1944 roku. Pierwsze dni Polski Ludowej. Trzej młodzi mężczyźni trafiają do szpitala przyfrontowego w małym miasteczku na Lubelszczyźnie. Marcinowi grozi amputacja nóg, więc pielęgniarka , Krystyna usiłuje zdobyć penicylinę. Syn doktora Jackowskiego, w którym zakochana jest pielęgniarka Joanna, zostaje ciężko ranny w ataku na więzienie. Joanna dostarczająca „leśnym” żywność i lekarstwa, ukrywa go w szpitalu, potem załatwia fałszywe dokumenty. Aby pozbyć się świadków domyślających się prawdy, do nieistniejącego szpitala organizuje transport żołnierzy, których „leśni” z NSZ mają po drodze zlikwidować. Tymczasem doktor Jackowski i Joanna zostają aresztowani. Sanitarka odjeżdża z żołnierzami wśród których jest Jarek…
Historia rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Polska pod okupacją hitlerowską, tylko w niektórych rejonach kraju walczą oddziały partyzanckie o różnych orientacjach politycznych. Również w Górach Świętokrzyskich działają grupy AL, BCH, AK, NSZ, a także partyzantka radziecka. Oddział Armii Ludowej, dowodzony przez por. Kołacza, otrzymał zadanie przerzucenia ważnego członka partii w okolice Chełma, gdzie właśnie znajduje się linia frontu…


Okupacyjna Warszawa. Z gmachu Zachęty, przekształconego w Dom Kultury Niemieckiej, młody chłopak zrywa nocą hitlerowską flagę i zawiesza biało-czerwoną - wraz ze stojącymi na straży kolegami, Rudym i Zośką, Alek szybko ucieka rikszą. Niemcy nasilają działalność propagandową - ze specjalnej ciężarówki wyświetlają na ulicach kronikę filmową (Wochenschau). Chłopcom udaje się wrzucić do samochodu materiał wybuchowy i rozbić kino-wóz... Trójka przyjaciół trafia na bazar - Alek marzy o dodającej szyku skórzanej kurtce. Gdy dobijają targu (Zośka poświęca ulubionego pelikana i szalik, by zdobyć brakujące pieniądze) obok hitlerowiec katuje Żyda. Alek nie wytrzymuje - rzuca się na oprawcę i uderza, przyjaciele dokonują reszty. Ale spotka Alka reprymenda Rudego - taka spontaniczność reakcji może być niebezpieczna dla wszystkich...
Akcja filmu toczy się w 1944 roku, w okolicach Lublina. W odradzającej się Armii Wojska Polskiego, znaleźli się porucznik Kolski (Marek Perepeczko) i partyzant-akowiec podporucznik Olewicz (Daniel Olbrychski). W nowym wojsku służą żołnierze popierający nowe władze i tacy, którzy mają poważne wątpliwości… Ze w względu na sytuację polityczną byli akowcy wolą nie ujawniać swojej przeszłości, atmosferę niepewności pogłębiają coraz częstsze aresztowania i oskarżenia żołnierzy Armii Krajowej. Na polu bitwy jednak, walczą ramię w ramię…
Rok 1934. Stefan Starzyński zostaje komisarycznym prezydentem Warszawy. Na stanowisku tym ma pozostać do wyborów. Rok 1939 w wyborach Starzyński nie uzyskuje wymaganej większości, ale w dalszym ciągu pełni funkcję prezydenta. 1 września 1939, Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bombardowanej stolicy. Sprzeciwia się nakazowi ewakuowania ważniejszych urzędów i w porozumieniu z gen. Czumą organizuje cywilną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu ludność stolicy. Warszawę opuszczają w pośpiechu przedstawiciele obcych placówek dyplomatycznych, pozostaje jednak amerykański dziennikarz zafascynowany bohaterską postawą mieszkańców i ich prezydenta. Tymczasem sytuacja w mieście jest z każdym dniem coraz trudniejsza, brakuje wody, elektryczności, lekarstw. 26 września zapada decyzja o kapitulacji. W sztabie naczelnego dowództwa pojawia sie zdesperowany młody żołnierz z zamiarem zabicia gen. Rómmla, który jego zdaniem zdradził ojczyznę godząc się na kapitulację. Do zabójstwa jednak nie dochodzi. Niemcy wkraczają do Warszawy, Starzyński nie chce skorzystać z ostatniej szansy wyjazdu - swoje miejsce w samolocie odstępuje amerykańskiemu dziennikarzowi. Miesiąc później zostaje aresztowany w swoim gabinecie przez gestapo i wywieziony w nieznane miejsce...
Akcja filmu rozgrywa się w latach 1936–1942. Paweł Lasoń zostaje skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Jest przekonany, że zdradził go Stefan. Po wybuchu wojny w 1939 roku ucieka z aresztu, rozpoczyna działalność konspiracyjną na Śląsku. Wkrótce Niemcy aresztują jego żonę. Paweł jest przekonany, że to ponownie sprawa Stefana. Dopiero śmierć przyjaciela pokazuje, że to nie on był zdrajcą.
Krótkometrażówka Tomka Bagińskiego ukazuje burzliwą historię państwa polskiego.
Historia rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Główny bohater, Bogdan Mejer, jest młodym oficerem, który otrzymuje niebezpieczną misję przewiezienia na Zachód próbki cennego, tajnego metalu. Podczas niebezpiecznej podróży przez ogarniętą wojną Europę musi pokonać liczne zasadzki, dokonać brawurowych ucieczek, wymykać się tropiącym go gestapowcom...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…