Filmy druga wojna światowa, góral

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje druga wojna światowa, góral. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

„Biała Odwaga” opowiada historię dwóch braci Górali – Maćka i Andrzeja. Po śmierci ich ojca, do której przyczynił się Andrzej, oraz utracie ukochanej Bronki, Andrzej opuszcza rodzinny dom. Na swojej drodze spotyka tajemniczego Wolframa, antropologa i wspinacza. Ten dzieli się z nim swoją alpinistyczną techniką i wiedzą o pragockim pochodzeniu Górali. Andrzej wraca do Zakopanego, wybucha wojna. Żeby uchronić Gorali od wojennej zagłady chce nakłonić ich do współpracy z Niemcami. Andrzej i Maciek stoją po dwóch stronach barykady. Konfrontacja braci jest krwawa i bolesna.
Lato 1944 roku. Działający na terenie Sądecczyzny odział partyzancki Armii Krajowej, którym dowodzi major DZIADEK (Stanisław Jasiukiewicz), ma przejąć aliancki zrzut broni i amunicji. Podczas akcji oddział zostaje zdziesiątkowany przez Niemców – ze stu dwudziestu partyzantów przy życiu pozostaje zaledwie kilkunastu. Dowódca wraz ocalałymi podkomendnymi próbuje przedostać się do ruin pobliskiego zamku, gdzie – jak sądzi – spadł zasobnik z amunicją… Kiedy Polacy docierają do zamku, okazuje się, że wcześniej skrył się tam oddział partyzantów radzieckich, dowodzonych przez majora Aloszę. Rosjanie, którzy wcześniej odnaleźli aliancki zasobnik, proponują współdziałanie. Przekazują Polakom pojemnik z amunicją. Jednakże major Dziadek ściśle wypełnia rozkazy dowództwa AK i z Rosjanami nie zamierza współpracować. Wkrótce oba oddziały zostają okrążone w ruinach zamku przez Niemców. W obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa Rosjanie ponownie próbują namówić polskiego dowódcę do współpracy. Okrążenie niemieckie zacieśnia się z każdą chwilą. Major Dziadek jest jednak zaślepiony w swojej nienawiści do bolszewików i ponownie zdecydowanie odmawia jakiejkolwiek współpracy. Rosjanie decydują się opuścić zamek i wyrwać z okrążenia sami. Szybko jednak dostają się pod niemiecki ostrzał. Podkomendni majora Dziadka wypowiadają mu posłuszeństwo. Pod dowództwem kapitana Stańczyka ruszają Rosjanom z odsieczą.
Wrzesień 1939 roku. Góral z Zakopanego, Andrzej Bukowian wraz z niedobitkami polskiej armii przekracza węgierską granicę. Wkrótce otrzymuje zadanie przeprowadzenia do Polski oficera, który ma organizować ruch oporu. Początkowo ma pewne opory, w końcu jednak decyduje się wykonać to zadanie.


Film przedstawiający Polskę przedwojenną i z lat 40. ubiegłego wieku, kraj o tysiącletniej historii. Prezentowane są piękne budynki, pałace i pomniki w Warszawie, stolicy od ponad trzystu lat. W Krakowie omawiany jest między innymi Uniwersytet Jagielloński i zamek na Wawelu. Tradycje chłopskie ukazano poprzez zakopiańskich górali. Nie zapomniano również wspomnieć o pobożności Polaków. Kraj, który po uzyskaniu niedawno niepodległości rozpoczął długą i ciężką drogę odbudowy przemysłu, miast i wsi, został zaatakowany we wrześniu 1939 roku przez hitlerowskiego najeźdźcę…
W odległej górskiej osadzie na Kaukazie ojcowie i matki odprowadzają swoich synów na front. Zgodnie z tradycją, góral nie powinien był rozstawać się z bronią swoich przodków. Stara Patimat prosi lejtnanta Zworykina, by oddał jej synom: Sułtanowi i Mohamedowi stare rodowe sztylety - posiadacze których, według legendy, stają się odporni na zranienie. On nie godzi się na to, bojąc pogwałcić regulamin. Lecz również obyczaju nie wolno łamać, dlatego samotna matka, wziąwszy w ręce broń, sama udaje się na poszukiwanie synów...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…